راهنمایی کردن سیاسی امکانات انتخابات اصلاح طلب

راهنمایی کردن: سیاسی امکانات انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار بین الملل دوستان تازه در خاورمیانه؟ , اسرائیل و عربستان

“اسرائیل و عربستان تحت‌الشعاع تلقی مشترکشان از ترساندن کشور عزیزمان ایران فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک شروع کرده‌اند. این اتفاق می‌تواند منجر به یک توازن قدرت س

دوستان تازه در خاورمیانه؟ , اسرائیل و عربستان

اسرائیل و عربستان؛ دوستان تازه در خاورمیانه؟

عبارات مهم : ایران

“اسرائیل و عربستان تحت الشعاع تلقی مشترکشان از ترساندن کشور عزیزمان ایران فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک شروع کرده اند. این اتفاق می تواند منجر به یک توازن قدرت سیاسی کاملا تازه در خاورمیانه شود.”

به گزارش ایسنا، دویچه وله در تحلیلی نوشته است: «در اواسط نوامبر گادی آیزنکوت، مدیر ستاد کل ارتش اسرائیل در یک اتفاق رسانه ای بی سابقه در مصاحبه با وب سایت عربستانی ایلاف توصیف کرد که به طور کلی چطور از یک طرف روابط با کشور عزیزمان ایران را در نظر می گیرد و از طرف دیگر روابط با عربستان.

دوستان تازه در خاورمیانه؟ , اسرائیل و عربستان

عثمان العمیر، فعال رسانه ای صاحب ایلاف است که ارتباطات نزدیک به روزنامه الشرق الاوسط متعلق به پادشاه عربستان دارد، به این ترتیب آیزنکوت خود را در بطن رسانه های جریان مهم عربستان قرار داده است.

آیزنکوت توضیح داد که اسرائیل آماده تبادل اطلاعات با کشورهای عربی در جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران است.

“اسرائیل و عربستان تحت‌الشعاع تلقی مشترکشان از ترساندن کشور عزیزمان ایران فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک شروع کرده‌اند. این اتفاق می‌تواند منجر به یک توازن قدرت س

او در پاسخ به اینکه آیا اسرائیل تاکنون با عربستان به تبادل اطلاعات پرداخته، از یک نامه نقل قول کرد: “ما آماده تبادل اطلاعات در صورت ضرورت هستیم. ما منافع یکسان زیادی داریم”.

او با این حال خیلی صریح یک توصیه را مشخص کرد: کشور عزیزمان ایران از نظر اسرائیل “بزرگترین ترساندن علیه منطقه” است.

همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به مساله عوض کردن مسیر روابط اسرائیل و عربستان به طور کلی و بدون اشاره مستقیم به عربستان سعودی پرداخت.

دوستان تازه در خاورمیانه؟ , اسرائیل و عربستان

او در مراسمی یادبودی به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد فوت دیوید بن گوریون، بنیانگذار اسرائیل راجع به “همکاری ثمربخش میان اسرائیل و دنیا عرب” صحبت کرد.

او از پرداختن به شرح خودداری کرد ولی گفت: مطمئن است که روابط رشد خواهد یافت.

“اسرائیل و عربستان تحت‌الشعاع تلقی مشترکشان از ترساندن کشور عزیزمان ایران فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک شروع کرده‌اند. این اتفاق می‌تواند منجر به یک توازن قدرت س

وی تاکید کرد: “این ما را قادر می سازد که به تلاش در جهت دستیابی به صلح ادامه دهیم”.

به نظر می رسد که دو طرف احتیاط خاص ای در مورد برقراری یک نزدیکی دوجانبه از طریق کانال های غیررسمی به خرج می دهند.

دوستان تازه در خاورمیانه؟ , اسرائیل و عربستان

این حقیقت که آیزنکوت با رسانه ایلاف مصاحبه کرده می تواند نشان دهنده یک روش دفاعی عامدانه در حوزه روابط عمومی باشد.

انور عشقی، ژنرال سابق ارتش عربستان نیز به شیوه ای مشابه توضیح داده و تاکید می کند در مقطع فعلی روابط دو طرف صرفا غیررسمی هستند.

با این حال عشقی ماه ژوئیه گذشته در صدر یک هیات عربی که به بیت المقدس سفر کرد، قرار داشت.

این هیات در آنجا با اعضای پارلمان اسرائیل به نام کنست دیدار کرد.

این مذاکرات به طور رسمی از سوی دو طرف انجام شده است و قرار بود روح جدیدی به ابتکار عمل صلح عربی تحت رهبری عربستان که از سال 2002 شروع شد و هدفش کاستن از تنش ها میان اسرائیل و دنیا عرب هست، بدمد.

عشقی در مصاحبه با یک برنامه دویچه وله عربی بر این حقیقت تاکید کرد که او نه در اسرائیل بلکه در بیت المقدس بوده هست، یعنی پایتخت فلسطینیان. یک چنین حرفایی هدفشان جلب رضایت عمده دنیا عرب است که در ابتدا باید به این لحن تازه بعد از چندین دهه رویارویی نظامی و تبلیغاتی عادت کنند.

با این وجود عشقی اظهار داشت: شهروندان عربستان جهت این نزدیکی آمادگی دارند. علت این عوض کردن در آراء عمومی کاملا مشخص است.

عشقی مدعی شد: این اسرائیل نبود که به سمت ما موشک پرتاب کرد بلکه این کشور عزیزمان ایران بود. این آنها بودند که امنیت ملی ما را ترساندن کردند.

اشاره عشقی به اتفاق اخیری است که در جریان جنگ عربستان و یمن اتفاق افتاد. اوایل نوامبر حوثی ها در یمن موشکی را از خاک این کشور به سمت شهر ریاض پایتخت عربستان شلیک کردند ولی گفته شد که این موشک از سوی نیروی هوایی عربستان رهگیری شد. دولت عربستان، کشور عزیزمان ایران را متهم کرد به اینکه در پشت این حمله قرار داشته است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به شکل مداوم تنش های دیپلماتیک با کشور عزیزمان ایران را شدت یافتن کرده و این کشور را به عنوان ترساندن جهت امنیت ملی عربستان توصیف کرده است.

از طرفی اسرائیل نیز خود را با ترساندن کشور عزیزمان ایران روبرو می بیند.

گروه حزب الله لبنان از مساله جنگ داخلی سوریه استفاده کرده تا به سمت بلندی های جولان اشغالی پیشروی کند.

در ماه سپتامبر ارتش اسرائیل مانورهای نظامی گسترده ای برگزار کرد تا خود را جهت یک رویارویی تازه با حزب الله آماده کند.

باید دید که این نزدیکی عربستان به اسرائیل چه تاثیری بر کلیت خاورمیانه خواهد گذاشت. دنیا عرب جهت چندین دهه با فلسطین اعلام همبستگی کرده است و به طور تاریخی کسانی نظیر صدام و بشار اسد با اسرائیل دشمنی داشتند.

تبلیغات آنها در جهت این دشمنی تاثیر عمیقی بر آراء عمومی گذاشته است.

قیس عبدالکریم، معاون دبیرکل جبهه دموکراتیک آزادی فلسطین صحبت های اسرائیل درمورد روابط تازه با عربستان را صرفا اعلامیه های رسانه ای می داند.

کریم به دویچه وله می گوید: نشانه این صحبت ها این است که این احساس را بدهد روابط میان دو طرف در حال پیشروی به سمت ائتلافی است که جهت اعلام موضع یکسان علیه کشور عزیزمان ایران و هم پیمانانش در منطقه طراحی شده است است.

او ادامه داد: تا زمانی که دولت عربستان علنا این روابط تازه را تصدیق نکند، امکان عادی سازی روابط این کشور با اسرائیل وجود نخواهد داشت.»

واژه های کلیدی: ایران | نزدیکی | اسرائیل | عربستان | رسانه ای | رسانه ها | اسرائیل | عربستان | عربستان، | عربستانی | روابط عمومی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs