راهنمایی کردن سیاسی امکانات انتخابات اصلاح طلب

راهنمایی کردن: سیاسی امکانات انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی استقبال مشروط از طرح «دولت در سایه» / حميدرضا جلايي‌پور

دولت در سایه همچنان محل نقد و بررسی کارشناسان و صاحب نظران احزاب قرار دارد. اینکه جمعی بیرون از دایره احزابی که به قدرت اجرائی رسیده اند ناظر بر عملکرد مدیران

استقبال مشروط از طرح «دولت در سایه» / حميدرضا جلايي‌پور

حميدرضا جلايي پور : استقبال مشروط از طرح «دولت در سایه»

عبارات مهم : سیاسی

دولت در سایه همچنان محل نقد و بررسی کارشناسان و صاحب نظران احزاب قرار دارد. اینکه جمعی بیرون از دایره احزابی که به قدرت اجرائی رسیده اند ناظر بر عملکرد مدیران باشند، بحثی که بارها و بارها و در پی قریب به اتفاق ناكامان انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است هست.

استقبال مشروط از طرح «دولت در سایه» / حميدرضا جلايي‌پور

اخیرا ولی در پی پیروزی قریب به ٢٤ میلیونی حسن روحانی در برابر کاندیدای جریان اصولگرا یعنی ابراهیم رئیسی و ١٦ میلیون رأی، بار ديگر ایده تشکیل دولت در سایه از سوی رقيب مطرح شد. بعد از انتخابات ٢٩ اردیبهشتي که گذشت، سعید جلیلی مبدع دوباره بحث تشکیل دولت در سایه شد.

او هفته پیش این ایده اش را خبری و در بیانيه ای اعلام کرد: «نگاه دینی، همکاری و نظارت هم «تکلیف» و «حق مردم» و هم فرصتی بزرگ جهت دولت در انجام بهتر مسئولیت هاست. بر همین مبنا معتقدان به گفتمان انقلاب اسلامی وظیفه و حق خود می دانند با نگاهی ملی و فراتر از مسابقه های انتخاباتی به مثابه «دولت در سایه» در چارچوب قانون و اخلاق، منتخب ملت و دولت او را در جهت برطرف کاستی ها، تصحیح ایرادها و حرکت در مسیر خدمت به مردم، تعالی فرهنگ، مبارزه با فساد، ایجاد اشتغال و رونق تولید و افزونی عزت و اقتدار در روابط خارجی یاری نمایند و بیانگر مطالبات مردم باشند».

دولت در سایه همچنان محل نقد و بررسی کارشناسان و صاحب نظران احزاب قرار دارد. اینکه جمعی بیرون از دایره احزابی که به قدرت اجرائی رسیده اند ناظر بر عملکرد مدیران

او در بیانیه اش تأکید کرده بود که وظیفه همه ماست تا عزم خود را جهت هم افزایی ملی و انقلابی در دفاع از حقوق و منافع کشور و ارزش های انقلاب اسلامی در جهت خلق حماسه های بزرگ سیاسی و اقتصادی و مقابله با تهدیدات نشان دهیم.

پیشنهاد تشکیل دولت سایه نخستین بار از سوی بعضی اشخاص اصلاح طلب و بعد از انتخابات سال ٨٤ مطرح شده است بود. همان روزها بعضی اصولگرایان مدعی شدند که اصلاح طلبان قصد دارند با تشکیل دولت سایه، براندازی انجام دهند و آنها را متهم به خیانت کردند! همه این پرسشها موجب شد این پیشنهاد اصلاح طلبان به دست فراموشی سپرده شود.

حالا ولی تز سعید جلیلی جهت تشکیل دولت سایه موافقان و مخالفان بسیاری را وادار به اعلام موضع کرد. به نظر کارشناسان ولی دولت سایه در علوم سیاسی معنا و مفهوم مشخصی دارد و زیاد مفهومی است که در دموکراسی های پارلمانی جاافتاده به کار می رود، با این اوصاف به نظر می رسد منظور جلیلی از دولت در سایه این است که اقلیتی که در انتخابات اخیر ناکام شده است اند، در فاصله دو انتخابات به عنوان «فعال نظارتی» در عرصه سیاست حضور داشته باشند.

استقبال مشروط از طرح «دولت در سایه» / حميدرضا جلايي‌پور

به همین جهت هم حمیدرضا جلایی پور اعتقاد است: وجود «دولت در سایه» ایده خوبی است و اصلاح طلبان از آن حمایت می کنند، به شرط آنکه طرح کنندگان این ایده بر دولت پنهان هم نظارت کنند.

حمیدرضا جلایی پور در گفت وگو با ایسنا افزود: من با ایده دولت در سایه از سوی جلیلی موافق هستم و از آن دفاع می کنم. فکر خوبی است و اگر به سه نقد که به این فکر وارد است توجه کنیم، تکمیل هم می شود.

دولت در سایه همچنان محل نقد و بررسی کارشناسان و صاحب نظران احزاب قرار دارد. اینکه جمعی بیرون از دایره احزابی که به قدرت اجرائی رسیده اند ناظر بر عملکرد مدیران

به نظر او، جلیلی با ارائه فکر دولت سایه به هوادارانش می گوید درست است که ما در مسابقه انتخاباتی شکست خوردیم ولی مورد نیاز نیست برویم تا چهار سال آینده و انتخاباتی دیگر و فعالیتی نداشته باشیم؛ می توانیم از نیرو و تشکل هایمان جهت رصد فعالیت های دولت استفاده کنیم و همچنان در صحنه حضور داشته باشیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: من دیده ام که آقای جلیلی گفته اند در دولت در سایه آنجا که دولت مستقر خوب کار می کند، تقدیر می کنیم، اگر بد عمل کرد تذکر می دهیم. همچنین گفتند فقط بر دولت نظارت نمی کنیم و نظارتشان مشمول بر سایر قوا هم می شود. تا اینجا این توضیحات راجع به دولت در سایه فکر خوبی هست.

استقبال مشروط از طرح «دولت در سایه» / حميدرضا جلايي‌پور

ایده دولت در سایه، نشان پیشرفت است

جلایی پور سپس با بیان اینکه «هر اصلاح طلبی از اصل ایده براق سازی و در اینجا از فکر دولت سایه دفاع می کند»، گفت: طرح این ایده در وقت شکست را با وقت شکست همین جناح در برابر دولت اصلاحات در دو دهه قبل مقایسه کنید… . همین که از آن نقطه به اینجا رسیدند، خودش پیشرفتی هست. از این نظر ارزیابی من از طرح این ایده مثبت هست.

وی در ادامه گفت: در باب این فکر جلیلی سه نقد وارد است که اگر به آن توجه شود، چه بسا این ایده کارایی اش زیاد هم خواهد شد؛ نخستین نقد متوجه این جمله از ایشان است که گفتند ما می خواهیم بر دولت و سایر ارکان حکومت یعنی قوه قضائیه نظارت کنیم. نظارت بر تمام قوا خیلی خوب هست؛ ولی ایشان نظارت بر «دولت پنهان» را هم نباید فراموش کنند. دولت پنهان کسانی هستند که از امکانات عمومی بدون پاسخ گويي استفاده می کنند و حتی در کار دولت مستقر اختلال ایجاد می کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر ضرورت نظارت از سوی دولت پنهان گفت: به طور مثال یک شخصیت روحانی با سمت رسمی لطف می کند…

به منزل فقرا می رود و به آنها سر می زند؛ کمک کردن ایشان خیلی هم کار خوبی است ولی آقای جلیلی با دولت در سایه اش باید تعقیب کند و ببیند چطور درست زمانی که ایشان به آن منزل رفته، دوربین رسانه های عمومی و شخصی هم آنجا بوده است!

وی ادامه داد: یکی از جاهایی که دولت در سایه باید جهت نظارت وارد موضوعی شود همین جاست. مثال دیگرش در ریشه یابی سقوط ساختمان پلاسکو بوده هست. مشخص شد که به لحاظ فنی به ساختمان پلاسکو بیش از ٢٠ بار هشدار داده بودند ولی براساس مکانیسم دولت پنهان کسی به این هشدارها توجهی نکرده هست.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه «نظارت فنی و نهادی در جامعه در معرض ریسک کشور عزیزمان ایران خیلی مهم است»، افزود: دولت پنهان می تواند بر زندگی روزانه مردم تأثیر منفی بگذارد و آن را با مسئله روبه رو کند. یک نمونه مشخص اعمال قدرت دولت پنهان را در دوران احمدی نژاد و در دخالت های ناآشکار و مخرب آن در حوزه محیط زیست دیدیم. خب آیا روی این مباحث حیاتی نظارت نمی شد؟ محیط زیست کشور عزیزمان ایران با مشکلاتی مثل فرونشست ٣٠٠ دشت و ازبین رفتن سفره های آب های زیرزمینی روبه روست؛ آیا کسی نیست که بر عملکرد دولت پنهان روی این مباحث نظارت کند؟ زیاد دامنه های سلسله جبال البرز در معرض خطر هست.

عدالت در استفاده از امکانات صداوسیما

وی سپس در تشریح نقد دوم ادامه داد: در امر نظارت و انتقاد یکی از وسایل خیلی مهم امکانات صداوسیماست که باید به صورت برابر در خدمت جریان های متفاوت قرار بگیرد. کسی که طرح دولت در سایه را می دهد باید بتواند بر امور عمومی و ابزار رسانه هم نظارت کند، ولی امکانات صداوسیما برابر به کار نمی رود. خب اینها هم باید نظارت شود که نمی شود. وی در نقد سوم با تأکید بر ضرورت حزبی شدن فضای سیاست کشور گفت: اگر شخصی مثل آقای جلیلی می خواهد بحث دولت در سایه را طرح کند، باید به یکی از زمینه های مناسب و نهادی آن التزام داشته باشد. و آن نیاز ما به ایجاد فضای رقابتی حزبی است.

راه شرکت یافته طرح مطالبات مردم ایجاد سمن ها، احزاب سیاسی و تشکل ها، خصوصا احزاب مهم هست. ما الان دو جبهه بزرگ اصلاح طلبی و اصولگرایی داریم، حالا اگر جلیلی به دولت در سایه علاقه دارد باید ابزارش را که تحزب است فراهم کند، نه اینکه دوستانشان یک روز از سوی آبادگران و یک روز از جمنا پرچمشان را اوج ببرند و بعد پایین بیاورند. کار سیاسی نباید مانند باران های بهاری کوتاه مدت و موسمی باشد.

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: سیاسی | امکانات | انتخابات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs