راهنمایی کردن سیاسی امکانات انتخابات اصلاح طلب

راهنمایی کردن: سیاسی امکانات انتخابات اصلاح طلب اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سال ۹۷ بخند، باید بخندی!

به گزارش بانی فیلم، با نزدیک شدن به ماههای نهایی سال ۹۶ و تلقی عمومی از فصل زمستان به عنوان وقت مرده اکران، خیلی از فیلم هایی که چشم به گیشه پاییز داشتند و ام

سال ۹۷ بخند، باید بخندی!

سال ۹۷ بخند، باید بخندی!

عبارات مهم : نمایش

به گزارش بانی فیلم، با نزدیک شدن به ماههای نهایی سال ۹۶ و تلقی عمومی از فصل زمستان به عنوان وقت مرده اکران، خیلی از فیلم هایی که چشم به گیشه پاییز داشتند و امیدهایی جهت فروش و رکوردشکنی آنها شکل گرفته، آرام آرام نمایش عمومی خود را به تعویق می اندازند.

تعویقی که طبعاً تا اسفندماه و روزهای منتهی به بهار به طول می انجامد. در این شرایط اکران نوروز ۹۷ خود را مواجه با گزینه های متعددی می بیند که اغلب از ژانر کمدی برخاسته اند و بی تردید آرزو دارند تا رکورد «نهنگ عنبر۲» را با عبور از ۲۱ میلیارد بشکنند. فارغ از اینکه گزینه های مطرح چقدر شانس دارند تا به این خواسته خود جامه عمل بپوشانند، به نظر می‏رسد اقبال کمدی ها جهت نیل به چنین مقصودی زیاد از بقیه فیلم ها باشد. مسئله ای که گویا رفته رفته به تجمع در حال گسترش گزینه ها انجامیده و مسابقه را در این عرصه تنگ‏تر می‏ کند.

اخیراً با به تعویق افتادن دو کمدی «لونه زنبور» (برزو نیک نژاد) و «آینه بغل» (منوچهر هادی) تا اکران نوروز این مسابقه رقبای بیشتری را به خود می بیند. دو فیلمی که احتمالاً چراغ سبز شورای صنفی نمایش را جهت کسب قطعی اکران نوروز گرفته اند و شاید با خیال راحت تری نسبت به دیگر فیلم ها، از دور نظاره گر نتیجه نهایی بنشینند. ناکامان هم باید با صبوری در انتظار اکران دوم عید باشند که البته تلاقی آن با ماه رمضان می تواند شرایط را جهت آنان تا حدودی سخت کند.

سال گذشته چه خبر بود
اواخر بهمن سال گذشته با شکل گیری گزینه های آشکار اکران نوروز ۹۶، اوضاع چندان پیچیده نبود. «گشت۲»، «ماجرای نیمروز»، «هاری»، «یک روز بخصوص»، «رگ خواب»، «سه بیگانه»، «زرد»، «بدون تاریخ بدون امضا»، «فراری»، «آشوب»، «آباجان» و «کارگر راحت نیازمندیم» فهرست فیلم های متقاضی اکران نوروز ۹۶ را تشکیل داده بودند. در میان این ۱۲ اثر، حجم عمده ای حتی پتانسیل جذب تماشاگر اوج را نداشتند و بعضی هم اصلاً با معیارهای نمایش نوروزی همخوان نبودند. ضمن اینکه با شروع اکران رقیب قدری همچون «خوب بد جلف» از آخرهای بهمن پارسال، چند فیلم دیگر نفس راحتی کشیدند. «گشت۲»، «ماجرای نیمروز»، «یک روز بخصوص»، «سه بیگانه» و «آباجان» ترکیبی را جهت نوروز ۹۶ شکل دادند که بی تردید می شد از همان ابتدا برندگان نهایی اش را تشخیص داد و آینده نگری کرد.

سینمای خوش خنده ۹۷
گزینه های اکران نوروز ۹۷ ولی اغلب کمدی های خوش استیلی هستند که در صف آرایی رو به روی یکدیگر از حیث توانمندی و ابزار رقابت، چیزی کم ندارند. جهت کاستن از بار ترافیک گزینه های اکران نوروز هم احتمالاً یک یا دو فیلم از وقت اکران اسفندماه بهره مند خواهند شد. به خاص اینکه تجربه فروش فوق العاده فیلم هایی مثل «من سالوادور نیستم» و «خوب بد جلف» به ترتیب در دو سال اخیر، ذهنیت های منفی نسبت به کم رمقی گیشه زمستان را دست کم در ماه نهایی زدوده است.

اما به غیر از «لونه زنبور» و «آینه بغل» که به دلایلی- که یکی از آنها می تواند تلاش جهت فروکش کردن موج انتقادها از اتهام فیلمسوزی باشد- اکران آنها به نوروز و آخر سال موکول شده، چند فیلم دیگر هم جایگاه خود را در لیست گزینه ها تثبیت کرده اند. «هزار پا» ساخته ابوالحسن داودی هر چند گفته می شد نیمه دوم امسال به اکران می رسد، ولی با طولانی شدن فیلمبرداری و مراحل فنی، عملاً باید تا نوروز و زورآزمایی جهت تصاحب اکران صبر کند. ضمن اینکه هنوز مشخص نیست عوامل این فیلم آن را به جشنواره فجر ارائه خواهند کرد یا خیر. حضور رضا عطاران و جواد عزتی در این فیلم که به سبک کمدی موفق «نهنگ عنبر» وقت وقوع رویدادهایش را در دهه ۶۰ قرار داده، راه فروش بالای آن را هموار خواهد کرد.

«تگزاس» ساخته مسعود اطیابی که بنابر شواهد، الگوهای موفقیت تجاری «خوب بد جلف» و «من سالوادور نیستم» را تلفیق و دستمایه کمدی جدیدی کرده، دیگر فیلمی است که سازندگانش از اکران نوروزی آن صحبت می کنند. فیلم در مراحل نهایی فنی است و ظاهراً امیدی به آن در فجر نمی رود که حرفی از اقدام جهت این مهم مطرح نشده. فیلم در سائوپوئولوی برزیل فیلمبرداری شده است و حمید فرخ نژاد، سام درخشانی و پژمان جمشیدی گروه بازیگران مهم آن را تشکیل داده اند.

«مصادره» نخستین تجربه فیلمسازی مهران احمدی، با آخر فیلمبرداری اش از هفتم آذرماه جاری، وارد مراحل فنی شده است و سازندگانش علاقه دارند آن را به فجر ۳۶ ارائه دهند. این کمدی بازیگران پرطرفداری مثل رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان و خود مهران احمدی را به خدمت گرفت که هر یک جهت سینماروها جذابیت هایی دارند.

«خرگیوش» کمدی از قافله اکران بازمانده بعد از یک سال و نیم هنوز نتوانسته روی پرده رود. این فیلم به تازگی پروانه نمایش گرفته و باید دید تا نوروز صبر می کند یا بزودی روی پرده خواهد رفت. بابک حمیدیان، سیامک انصاری و جواد عزتی سه بازیگر مهم فیلم هستند، ولی از شرح قصه اطلاعاتی منتشر نشده است.

کمدی های دیگر مثل «ما خیلی باحالیم» (بهمن گودرزی)، «گرگ بازی» (عباس نظام دوست)، «دم سرخ ها» (آرش معیریان)، «همه چی عادیه» (محسن دامادی)، «من دیوانه نیستم» (علیرضا امینی) و… هم هستند که سازندگان آنها بدشان نمی آید شانس خود را جهت اکران نوروز بیازمایند. از میان درام های جدی هم فیلم های «پرواز به شام» (ابراهیم حاتمی کیا)، «دل دیوانه» (بهمن فرمان آرا)، «بمب» (پیمان معادی)، «آنسوی ابرها» (مجید مجیدی)، «خوک» (مانی حقیقی) و… نیز از جمله مهمترین فیلم هایی هستند که می توانند جهت اکران نوروز ۹۷ نام خود را با اقتدار مطرح کنند.

از سویی نباید فراموش کرد نتیجه های جشنواره فیلم فجر ۳۶ هم تأثیر زیادی روی نحوه چینش اکران نوروز ۹۷ دارد تا جایزه بگیرها در هر ژانری، در برابر کمدی های محبوب صف آرایی کنند. گرچه طبق آنچه اکران این چند سال اخیر ثابت کرده، باید گیشه اغلب کمدی ها را در قیاس با بقیه، تضمین شده است و مطمئن ارزیابی کرد.

سال ۹۷ بخند، باید بخندی!

واژه های کلیدی: نمایش | نوروز | نوروزی | من سالوادور نیستم | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs